تمیز کردن سنگ راه پله در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری بسیار مهم و ضروری می باشد. تمیز کردن سنگ راه پله شاید ساده و بسیار به نظر برسد ولی گاهی به مرور رنگ آن مات و کدر می شود و آن شفافیت و زیبایی اولیه خود را از دست می دهد.

 یا گاهی اوقات با گذاشتن وسایل سنگین بر روی آن ممکن است روی آن شکاف هایی ایجاد شود و پستی و بلندی های ناپسندی را در سطح سنگ به وجود آورد.

 بنابراین برای اینکه از این موارد جلوگیری شود چند روش ساده و بسیار کاربردی را شرح خواهیم داد و برای راه پله هایی که دچار رنگی کدر یا پستی و بلندی شده است به یک راهکار بسیار عالی اشاره خواهیم کرد.

 با توجه به جنس سنگ و نوع آن می توان روش های مختلفی برای نظافت آن در نظر گرفت. در این صفحه از سایت کفسابی الهام ساب روش های درست و اصولی تمیز کردن سنگ راه پله را خواهید دید.

جدول محتوا

کفسابی پله

چرا از شوینده ها و جرمگیرهای موجود در بازار استفاده نکنیم؟

تمیز کردن سنگ راه پله کار چندان سختی نیست به شرطی که روش ها و مواد موثر در تمیزی را بدانید و طبق آن انجام دهید. سنگ های راه پله برای اینکه تا سال ها تمیز و براق بمانند و دچار آسیب نشوند باید به روش مخصوص به خود تمیز شوند مخصوصا سنگ های مرمر که در صورت عدم مراقبت ممکن است کدر و مات شده و یا ترک دار و شکننده شود. یکی از اشتباهات بزرگ برای برق انداختن راه پله ها، استفاده از شوینده ها و جرمگیرهای موجود در بازار است.

 
این درست است که سنگ ها بسیار مقاوم هستند اما این مقاومت تا سطحی قابل قبول است. غالبا فرمولاسیون مواد شوینده ای مانند جوهر نمک و جرمگیر برای تاثیر فوری و قوی از سطح بالایی از PH تشکیل شده و زمانی که برای تمیزی، روی سطح سنگ ریخته می شوند به مرور مقاومت سنگ از دست می رود و بعد از گذشت مدت زمانی متوجه کدری و خوردگی در سنگ راه پله می شوید. دلیل این امر عدم مطابقت PH مواد شوینده با سنگ است که باعث بروز صدمه در سنگ می شود.

 

جلای سنگ مرمر و روش های تمیز کردن سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از سنگ های پر طرفدار است که در نمای داخلی و خارجی و راه پله ها بسیار استفاده می شود تمیز نگه داشتن سنگ مرمر آن هم زمانی که در داخل دکوراسیون و مخصوصا راه پله است کار سختی است. 

لکه هایی که روی آن ریخته می شود در صورت عدم تمیزی سریع، به خورد سنگ می رود و آن را لکه دار می کند بدین ترتیب تمیز کردن سنگ راه پله کار بسیار سختی خواهد شد. برای جلوگیری از این امر باید نکات زیر را رعایت کنید:

⦁ در صورت ریخته شدن هر نوع ماده ای ( مثل سس، قهوه یا چای، روغن و غیره ) فورا آن را از روی سنگ مرمر پاک کنید زیرا روزنه های این سنگ باز است و لکه ها به خورد سنگ می رود و اثر اسیدی پیدا می کند
⦁ برای کندن لکه های خشک شده به هیچ عنوان از وسایل تیز مثل چاقو یا تیغ و غیره استفاده نکنید زیرا در سطح سنگ خراش ایجاد می کند

⦁ در صورتی لکه خاصی روی آن نیست و فقط گرد و غبار روی سطح سنگ است ابتدا با دستمال خشک روی آن بکشید سپس با پارچه ای نخی که کاملا خیس است روی آن بکشید
⦁ برای تمیز کردن سنگ راه پله و درخشان شدن آن کمک گرفتن از جوش شیرین و یا آب و صابون بسیار موثر است.

⦁ برای درخشانی بیشتر سنگ های تیره راه پله می توانید از گازوئیل استفاده کنید آن را به پارچه ای زده و به سطح سنگ بکشید
⦁ سرکه و پودر سنگ نیز دو ماده دیگر است که مخلوط آنها برای تمیز کردن سنگ راه پله مرمرین قابل استفاده است. مخصوصا پودر سنگ که منافذ باز شده سنگ را پر کرده و به جلای بیشتر آن کمک می کند.



روش های تمیز کردن راه پله

پیشتر در مقاله کفسابی راه پله مراحل کفسابی راه پله را با جزییات کامل توضیح دادیم. حال در اینجا روش های تمیز کردن سنگ راه پله را باهم می خوانیم.

روش اول:

اگر سطح راه پله را فقط گرد و غبار پوشانده است بهترین راه این است که ابتدا با یک پارچه خشک و بدون نم، گرد و غبار روی آن را بگیرید و سپس با یک پارچه نمدار دیگر، سطح مورد نظر را تمیز کنید.

روش دوم:

اگر سطح راه پله داری لک و آلودگی های عمیق تری است بهتر است از آب ولرم و پودر صابون یا پودر دستی استفاده کنید و سطح مورد نظر را شستشو دهید البته ناگفته نماند که این روش برای سطح سنگی کاربرد دارد. اکیدا توصیه می کنیم که برای تمیز کردن راه پله از شوینده های اسیدی موجود در بازار استفاده نکنید.

روش سوم:

در صورتی که سطح راه پله حالتی مات و کدر به خود گرفته باشد یا اینکه دچار شکستگی، پستی و بلندی شده باشد بهترین راهکار، استفاده از کفسابی است. با قرار دادن لقمه های دستگاه کفسابی با توجه به نیاز سنگ، لایه هایی از سنگ برداشته می شود تا سطح سنگ کاملا صاف و یک دست شود سپس باری دیگر سنگ ساب زده می شود تا حالتی آیینه ای به خود بگیرد.

کفسابی راه پله

ضرورت کفسابی پله

کفسابی زمانی باید به کار گرفته شود که سنگ راه پله ها کاملا کدر شده اند و با هیچ روشی جلای آن باز نمی گردد. در زمان تمیز کردن سنگ راه پله چنانچه مواردی نظیر لکه های سیاهی، خط و خش، لکه هایی که از ریختن مصالح ساختمانی ایجاد شده و ترک را مشاهده کردید بهترین روش برای از بین آنها استفاده از کفسابی است.

 کفشویی با کفسابی دو مقوله جدا از هم می باشد. مورد اول برای تمیزی و رفع لکه های سطحی می باشد، کفسابی نیز برای رفع لکه های عمیق و ماتی سنگ است و توسط یک فرد متخصص انجام می شود.

  
عملیات کفسابی پله به این صورت است که به وسیله دستگاه مخصوص 1-2 میلیمتر از سطح سنگ را تراش داده تا خط و خش، ترک، لکه های تیره و غیره تراشیده شود و سطح سنگ صاف و صیقلی شود. بدیهی است که کفسابی باید در مواقع خاص استفاده شود یعنی زمانی که:
⦁ بر اثر ریختن جوهر نمک و سایر مواد شیمیایی سطح سنگ خورده شده و جلای خود را کاملا از دست داده باشد


⦁ ریختن موادی مثل رنگ، مصالح ساختمانی و چسب که امکان پاک شدن آن وجود ندارد
⦁ سنگ، به مرور زمان سیاه و کدر شده و نیاز به تراشیده شدن دارد
نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، به علت اینکه راه پله ها معمولا جزو مکان های عمومی هر ساختمان است سعی کنید از کشیدن اسباب و وسایل روی سنگ جلوگیری کنید همچنین برای انتقال کیسه های زباله از سطل استفاده کنید تا روی سنگ ها لک نشود و چنانچه لکه افتاد فورا تمیز کنید.