شناسایی نوع لکه، کلید از بین بردن لکه از روی سنگ است. اگر نمی دانید چه چیزی باعث ایجاد لکه شده است، بیشتر بررسی کنید. لکه در کجا قرار دارد؟ آیا نزدیک یک گیاه، یک اجاق گاز، منطقه ای است که در آن لوازم آرایشی استفاده می شود؟ چه رنگی است؟

شکل یا الگوی آن چیست؟ در اطراف لکه چه می گذرد؟ لکه های سطحی را اغلب می توان با تمیز کردن با یک محصول تمیزکننده مناسب یا مواد شیمیایی خانگی پاک کرد. لکه های عمیق یا سرسخت ممکن است نیاز به استفاده از ضماد یا تماس با یک متخصص داشته باشد.

بخش‌های زیر انواع لکه‌هایی را که ممکن است مجبور به مقابله با آن‌ها باشید و مواد شیمیایی خانگی مناسب برای استفاده را شرح می‌دهد.

انواع لکه ها و اقدامات پاکسازی مرحله اول

لکه مبتنی بر روغن

گریس، قطران، روغن خوراکی، شیر، لوازم آرایشی و بهداشتی یک لکه بر پایه روغن، سنگ را تیره می کند و معمولاً باید از نظر شیمیایی حل شود تا لکه شسته یا از بین برود. بنابراین، برای از بین بردن لکه از روی سنگ، آن را به آرامی با یک پاک کننده نرم و مایع با سفید کننده یا مواد شوینده خانگی یا آمونیاک یا ارواح معدنی یا استون تمیز کنید.

لکه ارگانیک یا آلی

قهوه، چای، میوه، تنباکو، کاغذ، غذا، ادرار، برگ، پوست پوست، فضولات پرندگان، ممکن است باعث ایجاد لکه قهوه ای مایل به صورتی شود و ممکن است پس از از بین بردن منبع لکه ناپدید شود. در خارج از منزل، با حذف منابع، عملکرد معمولی آفتاب و باران به طور کلی لکه ها را سفید می کند. داخل خانه را با پراکسید هیدروژن 12 درصد (قدرت سفید کنندگی مو) و چند قطره آمونیاک تمیز کنید.

لکه مبتنی بر فلز(آهن، زنگ، مس، برنز)

لکه های آهن یا زنگ به رنگ نارنجی تا قهوه ای هستند و حاصل زنگ زدن اجسامی مانند میخ، پیچ و مهره قوطی، گلدان گل، مبلمان فلزی هستند. لکه‌های مس و برنز به‌صورت سبز یا قهوه‌ای گل‌آلود ظاهر می‌شوند و از اثر رطوبت بر روی اقلام برنزی، مسی یا برنجی در مجاورت با این اجسام به وجود می آیند. 

لکه های فلزی را باید با ضماد پاک کرد. لکه های زنگ زده عمیق به سختی پاک می شوند و سنگ ممکن است برای همیشه لکه دار شود.

لکه بیولوژیکی(جلبک، کپک، گلسنگ، خزه، قارچ)

شما می توانید این نوع لکه ها را با آمونیاک رقیق شده (1/2 فنجان در یک گالن آب) یا سفید کننده یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید. سفید کننده و آمونیاک را با هم مخلوط نکنید! این ترکیب یک گاز سمی و کشنده ایجاد می کند!

جوهر
(ماژیک، خودکار، جوهر)

این لکه ها را می توانید با سفید کننده یا پراکسید هیدروژن (فقط سنگ های رنگ روشن!) یا رقیق کننده لاک یا استون (فقط سنگ های تیره!) تمیز کنید.

رنگ

مقدار کمی از آن را می توان با رقیق کننده لاک پاک کرد یا با تیغ به دقت خراش داد. پوشش رنگ سنگین را باید فقط با یک پاک کننده رنگ تجاری “مایع سنگین” که در فروشگاه های سخت افزار و مراکز رنگ موجود است، حذف کرد.

این استریپرها معمولاً حاوی سود سوزآور یا لیمو هستند. از اسیدها یا ابزارهای شعله برای جدا کردن رنگ از سنگ استفاده نکنید. رقیق کننده های رنگ می توانند سطح سنگ را خراش دهند. ممکن است پرداخت مجدد لازم باشد.


دستورالعمل های سازنده را برای استفاده از این محصولات دنبال کنید و مراقب باشید که ناحیه را کاملا با آب تمیز بشویید. از خود با دستکش لاستیکی و محافظ چشم محافظت کنید و در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید.

برای از بین بردن لجن و رنگ دلمه شده فقط از خراش های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید. به طور معمول، رنگ های لاتکس و اکریلیک باعث ایجاد لکه نمی شوند. 

رنگ های روغنی، روغن بذر کتان، بتونه، درزگیرها و درزگیرها ممکن است باعث ایجاد لکه های روغنی شوند. به بخش لکه های روغنی مراجعه کنید.

تمیز کردن موزاییک حیاط

لکه های حاصل از آب و دود

(آهک)

برای از بین بردن لکه از روی سنگ که از نوع آهک باشد می توانید از پشم فولادی به صورت خشک استفاده کنید.

دود

سنگ‌های قدیمی‌تر و شومینه‌های آغشته به دود یا آتش ممکن است نیاز به تمیز کردن کامل داشته باشند تا ظاهر اصلی خود را بازیابی کنند. “پاک کننده های دود” موجود در بازار ممکن است در وقت شما صرفه جویی کنند.

اسیدها

علائمی توسط اسیدهای باقی مانده روی سطح سنگ ایجاد می شود. برخی از مواد باعث حک شدن سطح می شوند اما لکه ای باقی نمی گذارند. برخی دیگر هم حکاکی می کنند و هم لکه می کنند. 

هنگامی که لکه از بین رفت، سطح را با آب شفاف خیس کنید و روی پودر صیقل دهنده سنگ مرمر، که از فروشگاه سخت افزار یا فروشنده سنگ موجود است، بپاشید. 

پودر را با یک پارچه مرطوب یا با استفاده از یک پد صاف کننده با مته برقی با سرعت کم روی سنگ بمالید. به هم زدن ادامه دهید تا علامت اچ ناپدید شود و سطح مرمر بدرخشد.

 با فروشنده سنگ خود تماس بگیرید یا با یک مرمت کننده سنگ حرفه ای تماس بگیرید تا نواحی حکاکی شده را که نمی توانید پاک کنید، دوباره پرداخت کند.

خط و خش

خراش های سطحی جزئی ممکن است با پشم فولادی خشک از بین بروند. خراش ها و بریدگی های عمیق تر در سطح سنگ باید توسط متخصص ترمیم و دوباره پرداخت شوند.

در هر یک از ساعات شبانه روز می توانید از طریق شماره تماس زیر با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان خدمات مربوط به کفسابی بهره مند شوید.

الهام ساب در خدمت شماست

09198113701

تمیز کردن کف سالن