تمیز کردن سنگ نمای ساختمان ساختمان نمای ساختمان هویت اصلی یک ساختمان را تشکیل می دهد. هر چقدر این نما زیباتر و اصولی تر اجرا شده باشد، تاثیر مثبت تری هم بر روی ساختمان خواهد داشت. اما آنچه که ممکن است نما را دستخوش تغییرات منفی قرار داده و هویت ساختمان را نیز مخدوش نماید، آلودگی است. این آلودگی می تواند از هر نوعی باشد.

 در هر وجود هر نوعی از آن، زیبایی نمای ساختمان را گرفته و ظاهری ناخوشایند را به آن عطا می کند. حال یکی از عناصری که در نما کار شده و در معرض آلودگی قرار دارد، سنگ نمای ساختمان است.
در این بخش قصد داریم تا روش هایی مهم در رابطه با تمیز کردن سنگ نمای ساختمان ارائه دهیم. روش هایی که آلودگی های سطحی و عمیق را زدوده و پاکیزگی را جایگزین آن می سازند:

جریان آب

در اولین قدم برای تمیز کردن سنگ نمای ساختمان می توانید از جریان آب تحت فشار کمک بگیرید. اگر آب را روی نما با فشار مشخص اسپری کنید و یک برس نرم را هم به کار ببندید، خاک هایی که روی نما نشسته یا در درز آن نفوذ کرده اند از بین می روند. به طور کلی آلودگی هایی که در اثر عوامل جوی ایجاد شده اند، نابود خواهند شد.

مواد اسیدی، قلیایی و آلی

اگر از شوینده های غیر یونی کمک بگیرید، نمای ساختمان تمیز شده و اثری از کثیفی، به ویژه آنهایی که دارای سطح روغنی هستند، باقی نخواهد ماند. حتی می توانید از مواد شوینده و پاک کننده که ساختار اسیدی و قلیایی داشته و یا از مواد آلی هم کمک بگیرید. تا با این کار، لکه ها را به کل از بین ببرید.

بخار آب گرم

برای نابودی رسوبات حاصل از خاک و گیاه روی نمای سنگی ساختمان می توانید روش بعدی یعنی بخار آب گرم را امتحان کنید. این روش، بسیار موثر بوده و نمای شسته رُفته را تحویلتان می دهد.

نماشویی ارزان قیمت

از بین بردن لکه از روی سنگ نمای ساختمان و با کفسابی به حالت اول برمیگردد؟

به جا ماندن لکه روی سنگ نمای ساختمان، وجهه بدی به آن داده و تا زمانی که این لکه ها تمیز نشوند، این نتیجه باقی خواهد ماند. اما جایی برای نگرانی نیست. چرا که روش های جدیدی به میدان آمده اند که برای از بین بردن انواع لکه به جا مانده روی نمای ساختمان، بسیار اثربخش می باشند.

 خواه این لکه ها شیمیایی باشند و خواه فیزیکی، در هر حال قابلیت برطرف شدن توسط این روش ها را دارند. یکی از این روش ها ساب نمای ساختمان است. این کار که با عنوان کفسابی نما نیز شناخته می شود؛ تاثیرات مثبتی داشته و به همین دلیل رواج یافته است.

لازم به ذکر است کفسابی سنگ نما با استفاده از دستگاه مخصوص که دستگاه کفسابی نامیده می شود؛ صورت گرفته و نتایج مطلوبی را رقم خواهد زد. این روش، حتی لکه هایی که در اثر صدمه به سنگ به وجود آمده اند را از بین برده و ردی از آنها به جا نمی گذارد. 

به این صورت که سنگ را سمباده کشیده و لایه ای از آن که اضافی است و رخ بدی دارد را حذف می کند. چه بسا که با این کار، سنگ هم به حالت اول درآمده و تصویر یک سنگ تازه را پیش چشمانتان ظاهر می سازد. پس کفسابی، هم لکه ها را از بین برده و هم ظاهر تازه ای را به سنگ می بخشد.

از بین بردن رنگ غیرعادی از سنگ نمای ساختمان

علاوه بر لکه های عمیق و آلودگی، عامل دیگری هم وجود دارد که سنگ نمای ساختمان را در نظر، کریه نشان می دهد. این عامل، همان رنگ غیر عادی است که وجود آن برای هیچ نمایی خوب نیست. پس باید در صدد انجام کارهایی برای از بین بردن این رنگ ها برآمد. این رنگ هر چه که باشد، 

قابل برطرف شدن است. مثل رنگ زردی که در اثر بارش باران روی نما می نشیند. به ویژه در کلانشهرها که درصد آلودگی و ذرات معلق در هوا زیاد است و در هنگام بارندگی، این ذرات، راهی برای نفوذ به نما پیدا می کنند. حال برای اینکه این رنگ ها از سنگ ساختمان پاک شده و زیبایی را به آن برگردانند، باید باز هم به سراغ کفسابی نمای ساختمان رفت و از آن کمک گرفت.
کفسابی نه تنها موثر در حذف لکه هاست، بلکه برای از بین بردن رنگ های غیر عادی نیز تاثیرگذار می باشد. فرقی نمی کند شدت این رنگ چقدر باشد، در هر حال با کفسابی پاک شده و دیگر وجود آن، تهدیدی برای ظاهر ساختمان نخواهد بود.

 این روش که به آن سنگ سابی نیز گفته می شود، یکی از روش های نوین و در عین حال کارآمد است که روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود. حالا خیلی از مراکز فعال در حوزه نظافت ساختمان، از این روش بهره برده و به نتایج خوب حاصل از آن دست یافته اند.

تمیز کردن سنگ نمای ساختمان