کفسابی نانو شیوه ای نوین در نظافت، زیبا سازی و افزایش دوام انواع سطوح کف

کفسابی نانو یکی از جدیدترین روش های کف سابی است که در آن از مواد نانو بر روی سطوح مختلف از جمله موزاییک، بتن، سرامیک و گرانیت استفاده می شود. این کار با دو هدف آب بندی درزها و براق نمودن سطوح انجام می گیرد.
اگر مواد نانو روی سطح بدون ساب زنی نانو استفاده شوند، لایه بالایی که نانو بر روی آن قرار می گیرد پس از گذشت زمان از بین رفته و خاصیت نانویی خود را از دست می دهد.

 در کفسابی نانو، عایق کاری در چندین لایه در سنگ اجرا می شود و این کار موجب می شود ماندگاری آن تا چند برابر افزایش یابد.

کف سابی نانو موجب می شود مواد اسیدی، مواد روغنی، آب، انواع جرمها و آلودگی ها نتوانند به داخل سنگ نفوذ یابند. در واقع در این فرایند، سنگ ها آبگریز می شوند و بدین گونه از آسیب دیدگی محافظت می گردند

نانو و رزین ساب چه کاربردی دارند؟

اولین کاربرد مشترک نانو و رزین ساب، استفاده از آن ها به عنوان درزگیر برای ترمیم ترک ها و پر کردن شکاف بین سنگ هاست.
رزین ساب کردن سنگ های قدیمی موجب می شود سنگ کاملا نو و بدون هر گونه درز و ترک شود. بنابراین برای طولانی شدن عمر سنگ‌ها و دوام آنها، استفاده از رزین ساب ضروری بنظر می رسد.

 این ماده با نرم کردن سنگ ساختمان های قدیمی و تخریب شده، موجب حفاظت آنها می شود. در کف سابی نانو نیز آب گریز بودن و ضد آب سازی سنگ، موجب حفاظت و دوام عمر سطوح می شود.
جلا دادن سنگ ها به روش رزین ساب، موجب می شود سطوح حالتی شبیه به سطح خیس به خود بگیرند. همین موضوع موجب زیبایی بیشتر سنگ ها می شود. 

نکته ای که در مورد کفسابی نانو وجود دارد این است که نانو موجب تغییر رنگ برروی سنگ نمی شود و همین امر زیبایی سنگ را دوچندان می سازد.

کف سابی هتل

نکات مهم و کلیدی در رزین ساب

برای بهتر شدن کار نهایی در رزین ساب کردن، باید هنگام بندکشی درزها، به جای سیمان و پودر سنگ از رزین یا اپوکسی همرنگ سنگ استفاده کرد. این کار موجب می شود پس از کفسابی، سنگ بدون درز و بند و یک تکه دیده شود.
در رزین سنگ مصنوعی استفاده از مایع رزین به شدت به شرایط آب ‌وهوایی منطقه بستگی دارد.
نوع رزین مصنوعی و مایعی که برای آن استفاده می شود باید به دقت انتخاب شود چون تاثیر بسیاری در افزایش یا کاهش کیفیت سنگ دارد.

رزین کردن سنگ چگونه انجام می شود؟

به عملیاتی که برای پر کردن شکاف ها، افزایش دوام سنگ، براق سازی، زیباسازی و صاف کردن سنگ با استفاده از ماده رزین انجام می شود رزین کردن سنگ می‌گویند.
رزین،‌ درزها، خطوط و شکاف های بین سنگ‌ها را پر می‌کند. 

این ماده بلافاصله پس از استفاده خشک شده و باعث ضد آب شدن و حفاظت سنگ می‌شود. رزین کردن سنگ باعث می‌شود مقاومت سنگ در برابر اشعه‌ ماورا بنفش خورشید و سرما و گرمای شدید افزایش یابد.

 بنابراین به مرور زمان دچار تغییر رنگ نمی شود و ویژگی هایی چون انعطاف ‌پذیری بالا، ضد آب، ضد چربی،‌ ضد باکتری، ضد خش و خراش و ضد لک را دارد.

رزین کردن سنگ کف در سه مرحله انجام می گیرد: ابتدا متخصص این کار با کمک دستگاه کف سابی، سنگ ها را کاملا صاف و یکدست می کند. سپس با فرچه های سیمی که در زیر دستگاه کف سابی تعبیه شده اند، درزهای کف سنگ را کاملا تمیز نموده و در ادامه برای خشک سازی درزها و سوراخ های کف، اقدامات لازم را انجام می دهد.

پس از خشک سازی، این سطح را بندکشی و عایق کاری می کنند و سپس با انتخاب متناسب ترین جنس رزین که معمولا همرنگ سنگ است تلاش می شود تا سنگ یکدست و یک تکه دیده شود.

 پس از طی این مراحل، نوبت به کشیدن رزین مخصوص روی سنگ کف است. این کار با کمک دستگاه رزین ساب انجام می گیرد.

کفسابی ایتالیایی

مزایای استفاده از نانو در کفسابی

مهم ترین مزایای استفاده کف سابی نانو، افزایش طول عمر سنگ های ساختمان به دلایل زیر است:
⦁ مقاومت سنگ در برابر انواع جرمها از طریق آب گریز کردن آن
⦁ مقاومت سنگ در برابر شوره زدگی، کپک زدگی و خوردگی شوینده های اسیدی
⦁ مقاومت در برابر ترک خوردگی
⦁ حفظ رنگ، براقی و درخشش سنگ و عدم ایجاد لکه و کدر شدگی سنگ
همچنین ساب زنی نانو در مناطق مرطوب، از رشد جلبک ها جلوگیری می کند. بدلیل ایجاد حباب بر روی سطح از حرکت مویینگی آن جلوگیری می کند . سنگ را در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم می گرداند. از یخ زدگی و آسیب مصالح جلوگیری می کند.